Znanje

Je li SA 387 Grade 12 Klasa 2 magnetski?

Jan 19, 2026 Ostavite poruku

SA 387 Razred 12 Klasa 2 je ASME/ASTM standard za čelične ploče od legure krom-molibdena koje se prvenstveno koriste u konstrukciji zavarljivih tlačnih posuda i industrijskih kotlova dizajniranih za rad na povišenim temperaturama.

ASME SA387 Grade 12 Ploča klase 2 je čelična ploča od legure Cr-Mo specificirana za primjenu u tlačnim posudama i kotlovima na povišenim temperaturama. Nudi dobru otpornost-na visoke temperature, otpornost na puzanje i otpornost na oksidaciju. Klasa 2 znači da se isporučuje u normaliziranom i temperiranom stanju, pružajući bolju žilavost i duktilnost od klase 1.

info-420-239

Ključne karakteristike

Sastav legure:Sadrži nominalne količine1% kromai0,5% molibdena. Krom osigurava otpornost na koroziju i oksidaciju, dok molibden povećava vlačnu čvrstoću na visokim temperaturama.

Klasa 2 u odnosu na Klasu 1:Iako obje klase dijele isti kemijski sastav,klasa 2je toplinski -obrađen kako bi se postigla veća vlačna čvrstoća i čvrstoća tečenja u usporedbi s klasom 1.

 

Ekvivalenti

Oznaka Nominalni sadržaj kroma (%) Nominalni sadržaj molibdena (%)
SA387 Razred 12 1.00% 0.50%

 

Sadržaj kroma i molibdena (prema ASME specifikaciji):

Oznaka Zahtjev 12. razred
SA387 Razred 12 Vlačna čvrstoća, ksi [MPA] 65 do 85 [450 do 585]
  Napon razvlačenja, min, ksi [MPa]/(0,2% pomaka) 40 [275]
  Istezanje u 8 in. [200 mm], min % 19
  Istezanje u 2 inča [50 mm], min, % 22
  Smanjenje površine, min %  

 

Vlačni zahtjevi za ploče klase 2

BS EN ASTM/ASME DIN
620B 13CrMo45 SA387-12-2 13CrMo44

 

Kemijski sastav ASME SA387, stupanj 12, klasa 2

   
Ugljik (C) %
Analiza topline:
Analiza proizvoda:
0.05 - 0.17
0.04 - 0.17
mangan (Mn) %
Analiza topline:
Analiza proizvoda:
0.40 - 0.65
0.35 - 0.73
fosfor (P) %
Analiza topline:
Analiza proizvoda:
0.035
0.035
Sumpor (S) (maks.) %
Analiza topline:
Analiza proizvoda:
0.035
0.035
Silicij (Si) %
Analiza topline:
Analiza proizvoda:
0.15 - 0.40
0.13 - 0.45
Krom (Cr) %
Analiza topline:
Analiza proizvoda:
0.80 - 1.15
0.74 - 1.21
Molibden (Mo) %
Analiza topline:
Analiza proizvoda:
0.45 - 0.60
0.40 - 0.65

 

 

info-416-365tehnike obrade

1. Proizvodnja čelika i lijevanje

Taljenje: obično se proizvodi u elektrolučnoj peći (EAF) ili osnovnoj kisikovoj peći (BOF).

Rafiniranje: čelik se mora uništiti (deoksidirati) kako bi se osigurala jednolika kemijska struktura. Često se koristi vakuumsko otplinjavanje kako bi se smanjile nečistoće poput vodika i kisika.

Valjanje: ploče su primarno vruće{0}}valjane (HR) kako bi se postigla potrebna debljina i dimenzije.

2. Toplinska obrada (kritično za klasu 2)

Kako bi se postigla veća čvrstoća potrebna za klasu 2, ploče moraju biti podvrgnute posebnim toplinskim obradama:

Žarenje ili normaliziranje: Zagrijavanje do temperature austenitizacije radi pročišćavanja strukture zrna.

Kaljenje: Ponovno zagrijavanje na minimalnu temperaturu od 1150 stupnjeva F (620 stupnjeva ) kako bi se poboljšala žilavost i duktilnost uz održavanje visoke vlačne čvrstoće (450–585 MPa).

Izborno ubrzano hlađenje: U nekim slučajevima, kaljenje tekućinom ili mjehanjem zraka koristi se prije temperiranja kako bi se poboljšala mehanička svojstva.

3. Izrada i zavarivanje

Rezanje: metode uključuju rezanje plazmom, plamenom ili-vodenim mlazom. Zagrijavanje može biti potrebno za rezanje plamenom/plazmom kako bi se spriječilo pucanje rubova.

Predgrijavanje (zavarivanje): Tipično je potrebna temperatura predgrijanja od 150 do 200 stupnjeva kako bi se izbjeglo hladno pucanje.

Potrošni materijal: kompatibilni metali za punjenje kao što je E8018-B2 (za SMAW) ili ER80S-B2 (za GMAW) koriste se za usklađivanje sastava od 1% Cr - 0.5% Mo.

Toplinska obrada nakon-zavarivanja (PWHT): Obavezna za smanjenje naprezanja, obično se izvodi između 650 stupnjeva i 700 stupnjeva.

4. Ispitivanje i kontrola kvalitete

Mehanička ispitivanja: Uključuje provjeru rastezanja, istezanja i granice razvlačenja.

Ne{0}}destruktivno ispitivanje (NDT): standardni postupci uključuju 100% radiografiju (RT) ili ultrazvučno ispitivanje (UT) kako bi se osigurao unutarnji integritet.

Ispitivanje udarom: Charpy V-testovi zareza izvode se za procjenu žilavosti na niskim-temperaturama, ponekad do -52 stupnja.

 

Prednosti SA 387 Grade 12 Class 2

Primarna prednost klase 2 u odnosu na klasu 1 je njezina povećana mehanička čvrstoća, postignuto posebnim toplinskim obradama uz zadržavanje istog sastava legure.

Vrhunska otpornost na temperaturu:Projektiran za održavanje strukturalnog integriteta i vlačne čvrstoće na temperaturama do približno 575 stupnjeva (1067 stupnjeva F).

Visoka otpornost na koroziju i oksidaciju:Dodatak kroma i molibdena pruža snažnu zaštitu od oksidacije i raznih oblika korozije, uključujući rupičastu pojavu, pukotine i eroziju.

Izvedba loše usluge:Vrlo je učinkovit u "kiselim" sredinama koje sadrže vodikov sulfid (𝐻2𝑆), pružajući otpornost na vodik-inducirano pucanje (HIC)i sulfidne pukotine pod naponom.

Izvrsne kvalitete izrade:Unatoč visokoj čvrstoći, održava dobru zavarljivost i sposobnost oblikovanja, omogućujući konstrukciju složenih industrijskih komponenti bez žrtvovanja sigurnosti.

Dugotrajna-trajnost:Njegova otpornost na toplinski zamor i puzanje(trajna deformacija pod stalnim naprezanjem pri visokoj toplini) osigurava duži vijek trajanja i smanjene troškove održavanja.

 

 

info-468-533Primarne aplikacije

Nafta, plin i petrokemija:

Reaktori i separatori:Koristi se u opremi koja obrađuje naftu, plin i kemijske proizvode pod velikim stresom.

Izmjenjivači topline:Ključno za učinkovit prijenos topline u rafinerijama.

Spremnici za skladištenje:Posebno za plinove ili tekućine pod tlakom i kisela radna okruženja.

Energija i proizvodnja električne energije:

Industrijski kotlovi:Koristi se u bubnjevima kotlova i pregrijačima koji rade na povišenim temperaturama pare.

Nuklearna i hidroenergija:Komponente poput visoko{0}}vodenih cijevi i spiralnih turbina.

Kemijska obrada:

Izrada opreme otporne na agresivne kemikalije, kiseline i oksidaciju na visokim-temperaturama.

Zrakoplovstvo i obrana:

Koristi se za vojna vozila, mornaričke brodove i komponente koje zahtijevaju visoku otpornost na toplinski zamor.

Opće teško strojarstvo:

Tlačne posude:Visok{0}}spremnici plina i boce s kisikom.

Cjevovodi i priključci:Visoko{0}}temperaturni kanali, prirubnice i nosači cijevi.

 

 

Kontaktirajte odmah

 

Potpuna specifikacija i detalji dostupni su na zahtjev. Gore navedene informacije služe samo kao smjernice. Za posebne zahtjeve dizajna obratite se našem tehničkom prodajnom osoblju.

 

Koji je tipični raspon sadržaja ugljika u ovom materijalu?

Njegov sadržaj ugljika kreće se od 0,15% do 0,20%. Ovaj raspon uravnotežuje tvrdoću i zavarljivost, što ga čini prikladnim za izradu komponenata koje-sadržavaju pritisak.

 

Kolika je toplinska vodljivost ovog materijala na sobnoj temperaturi?

Na sobnoj temperaturi njegova je toplinska vodljivost oko 42 W/(m·K). Ovo je svojstvo ključno za izračun prijenosa topline u dizajnu izmjenjivača topline.

 

Ima li SA 387 stupanj 12 klasa 2 dobru otpornost na puzanje?

Da, ima izvrsnu otpornost na puzanje. Legiranje krom-molibdena sprječava trajnu deformaciju pod dugotrajnim-visokim-temperaturnim i tlačnim opterećenjima.

 

Koji je raspon Brinellove tvrdoće (HB) ovog materijala?

Tvrdoća po Brinellu kreće se od 130 do 180 HB. Ova umjerena tvrdoća uravnotežuje otpornost na trošenje i obradivost za industrijsku proizvodnju.

 

Je li ovaj materijal otporan na napad vodikom?

Da, ima dobru otpornost na napade vodikom kada se pravilno topli-tretira. Pogodan je za okruženja s vodikom pri povišenim temperaturama i tlakovima.

 

Koliki sadržaj kroma sadrži SA 387 Grade 12 Klasa 2?

Sadrži 0,80% do 1,15% kroma. Krom povećava otpornost na koroziju i otpornost na oksidaciju, što je kritično za uvjete rada na visokim-temperaturama.

 

Za koji temperaturni raspon je prikladan SA 387 Grade 12 Klasa 2?

Ima dobre performanse između -29 stupnjeva (-20 stupnjeva F) i 593 stupnja (1100 stupnjeva F). Izvan ovog raspona, njegova mehanička svojstva mogu značajno degradirati.

 

Je li SA 387 Grade 12 Klasa 2 zavarljiv?

Da, lako se može zavariti uz odgovarajuće postupke. Preporuča se prethodno zagrijavanje i toplinska obrada nakon -zavarivanja kako bi se izbjegle hladne pukotine i smanjila zaostala naprezanja.

 

Koji je raspon sadržaja molibdena u ovoj vrsti?

Sadržaj molibdena je 0,45% do 0,60%. Molibden poboljšava čvrstoću puzanja i otpornost na toplinu, omogućujući upotrebu u industrijskim procesima-na povišenim temperaturama.

Pošaljite upit